środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balustrady PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie Winylowe z Elblągu na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plot plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek wznosi się z skał różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nierównych kształtach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie PVC należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz